Portugalský vodný pes
PLEMENO
Portugalský vodný pes je veľmi inteligentné, učenlivé, hrdé a milé plemeno. Voda bola vždy jeho obľúbeným prostredím. Dodnes naň voda pôsobí ako magnet a veľmi rád ju vyhľadáva. Je to veľmi dobrý a vytrvalý plavec. Plávanie mu uľahčujú plávacie blany. Portugalský vodný pes dospieva pomalšie ako väčšina plemien a štěňaciu hravosť si zachováva do neskorého veku. Pretože ochotne pracuje a ľahko sa učí, je vhodným spoločníkom pre rôzne psie športy. Skvele sa uplatní v agility, poslušnosti, dog dancingu, aj v pachových prácach. Výborný však bude aj pri i práci vo vode alebo v canisterapii. Vďaka svojej priateľskej a bezkonfliktnej povahe sa dobre znáša s ostatnými zvieratami. Miluje svoju rodinu aj deti.
Portugalský vodný pes je stredne veľký pes harmonických proporcií. Stavba tela je takmer kvadratická s pevnou kostrou a dobre vyvinutým svalstvom po celom tele. Silná hlava je pomerne široká. Stredne veľké, oči bývajú čierne alebo tmavé. Uši sú nesené zvesené. Krk je krátky, rovný a svalnatý. Hrudník je široký a hlboký, s dobre klenutými rebrami. Silný chvost sa smerom k špičke zužuje. Portugalský vodný pes má odolnú srsť bez podsady. Rozlišujeme dva typy srsti – „wavy“ je dlhá a jemne zvlnená a „curly“ kučeravá a obvykle kratšia. Farby srsti sú čierna, čiernobiela, rôzne odtiene hnedej, hnedobiela alebo čisto biela. Srsť portugalského vodného psa si vyžaduje pravidelné česanie a úpravu. Srsť neustále dorastá, nemá podsadu a nepĺzne. S výstavnou úpravou srsti najlepšie poradí chovateľ. U nás sa najčastejšie praktizuje tzv. leví strih a vychádza z potrieb starých rybárov. Predná časť je zarastená až k poslednému rebru, aby chránila vnútorné orgány pred prechladnutím a zadná polovica je oholená kvôli pohodlnému plávaniu. Tvárová časť je tiež oholená a na špičke chvosta sa necháva labutienka.
Portie sa ľahko prispôsobí akémukoľvek životnému prostrediu. Či už je chovaný v byte alebo v dome, je nevyhnutné mu zabezpečiť potrebnú dávku pohybu a zamestnania, aby sa nezačal nudiť . Ak bude mať prístup k vode, využije každú príležitosť na kúpanie a plávanie.
História
Portugalský vodný pes sa na území Portugalska vyskytoval už pred n.l. Bol takmer posvätný a kto usmrtil vodného psa, dostal prísny trest. Prvá zmienka sa datuje do roku 1297, a bola nájdená v práve mnícha, ktorého vytiahol z mora a zachránil pred smrťou utopením čierny pes s labutienkou na chvoste. Mnoho historických prameňov popisuje portugalského vodného psa ako „levieho“ psa.
Bol to užitočným pomocníkom rybárov a ich rodín. Výborný plavec a potápač asistoval pri rybolove, vyťahoval uviaznuté a spadnuté ryby a nosil ich do loďky, vyťahoval siete, odovzdával správy, bránil rybárov a ich rodinu pred nepriateľmi, zachraňoval topiacich. Dokázal sa ponoriť bez problémov pod vodu a zadné končatiny mal mimoriadne osvalené. Technický pokrok zapríčinil zníženie jeho stavu, keďže moderné spôsoby rybolovu tohto šikovného pomocníka už nepotrebovali. Odliv priazne prežil vďaka lodiarskemu magnátovi Vascovi Bensaudovi, ktorý v 30. rokoch 20. storočia vo svojej stanici Algarbiorum zhromaždil niekoľko typických jedincov a definoval štandard plemena, čím položil základy jeho moderného chovu. Prvý vrh portugalských vodných psov sa narodil práve v chovateľskej stanici Algarbiorum v roku 1937. O 30 rokov sa plemeno dostalo do USA, vďaka Deyanne and Herbertovi Millerovým. V roku 1972 16 majiteľov a nadšencov vytvorilo klub, ktorý dodnes existuje pod názvom Klub portugalského vodného psa v Amerike, a dnes ma vyše 1000 členov. Vďaka priateľskej povahe a nevšednému vzhľadu si nachádza stále viac priaznivcov aj v Európe, takže dnes má už pomerne širokú chovateľskú základňu.
Štandard
Číslo štandardu FCI 37 (preklad L- Fintorová)
PORTUGALSKÝ VODNÝ PES/ Cão de Agua Português
Krajina pôvodu: Portugalsko
Dátum publikovania platného štandardu: 04.11.2008
Použitie: vynikajúci plavec a potápač je tento pes neoddelitelným sprievodcom rybárov, pre ktorých vykonáva rôzne služby, nielen pri lovení rýb, ale aj ako strážca a ochránca ich lodí a majetku. Pokial jeho majiteľ loví ryby, dáva pozor a bez vyzvania skočí do vody a ponorí sa keď treba vyloviť rybu čo sa vyšmykla, rovnako hneď reaguje, ak sa roztrhne sieť alebo sa uvoľní lano. Okrem toho zvláda aj doplávať z lode na pevninu a späť, aj keď je vzdialenosť dosť veľká.
Klasifikácia: 8. skupina donášače a sliediče, vodné psy.
3. sekcia – vodné psy, bez skúšky
Krátky prehľad histórie: v minulosti sa portugalský vodný pes vyskytoval na celom portugalskom pobreží. Dnes, následkom modernizácie rybárstva, sa chová hlavne v provincii Algarve, ktorá sa pokladá za miesto jeho vzniku. Pretože sa už veľmi dlho vyskytuje na portugalskom pobreží, je uznaný za portugalské národné plemeno.
Celkový vzhľad: pes stredných proporcií, typu braky, s mierne konvexnou až rovnou líniou profilu. Má harmonické proporcie, je vyvážený, silný a svalnatý. Svalstvo je vďaka častému plávaniu mimoriadne vyvinuté.
Povaha a správanie: má živý temperament, je samostatný, hrdý, hádavý, nenáročný a neúnavný. Má prenikavý a pozorný pohľad. Jeho zrak je momoriadny a čuch je vynimočný. Je mimoriadne inteligantný a rozumie a radostne splní všetky pokyny svojho pána.
Hlava: dobrých proporcií, veľká a široká.
Temeno: pri pohľade zboku trochu dlhšie ako papuľa, je vyklenuté a výbežok medzitemennej kosti je výrazný. Pri pohľade spredu je stredová os zaoblená, s miernou priehlbinou v strede. Čelová brázda dosahuje do 2/3 stredovej osi temena. Nadočnicové oblúky sú výrazné.
Čelový sklon: dobre vyznačený, umiestnený trochu hlbšie ako vnútorné kútiky očí.
Tvárová časť:
Ňucháč: široký, nosné dierky široko otvorené a jemne pigmentované. Pri čiernom, bielom a čiernobielom osrstení je čierny, pri hnedom osrstení je hnedý, nikdy nie je mäsovo sfarbený.
Papuľa: smerom k ňucháču sa zužuje.
Pysky: hrubé, hlavne vpredu, kútiky nie sú viditeľné. Sliznice pyskov a ďasná sú výrazne čierne .
Čeľuste/chrup: silné čeľuste, normálny zhryz. Silné zuby, nemajú byť vidieť. 0čné zuby sú silné, dobre vyvinuté,
Oči: stredne veľké. Nesmú vystupovať ani byť zapadnuté. Sú ďaleko od seba a mierne šikmo osadené. Dúhovka je čierna alebo tmavohnedá. Viečka sú jemné a čierno pigmentované. Žmurka nie je viditeľná.
Uši: nasadené vyššie ako je línia očí, nesené tesne pri hlave, pričom zadná časť je mierne nadihnutá, srdcového tvaru, tenké, špička nemá siahať pod okraj hrdla.
Krk: rovný, skôr krátky, zaoblený, svalnatý, vysoko a prirodzene nesený, harmonicky osadený na trup; bez hrivy a laloku.
Trup
Kohútik: široký, nevystupuje.
Chrbát: rovný, krátky, široký a svalnatý.
Bedrá: krátke, dobre prechádzajú do krížov.
Kríže: dobre sformované, iba mierne zošikmené, bedrové hrbolce symetrické a málo viditelné.
Hrudník: široký a hlboký; dosahuje po lakte. Rebrá dlhé, dobre klenuté, čo umožňuje veľkú kapacitu dýchania.
Brucho: s redukovaným obvodom, elegantne vtiahnuté.
Chvost: nemá byť kupírovaný, hrubý v nasadení, ku špičke sa stenšuje. Stredne vysoko nasadený, nemá dosahovať pod päty. Keď je pes v strehu, je nesený stočený do kruhu, nemá dosahovať viac dopredu ako po stred bedier. Chvost je významná pomoc pri plávaní a ponáraní.
Končatiny
Postoj: predné aj zadné končatiny sú korektne kolmo postavené. Nadprstia a podpätia môžu byť mierne zošikmené.
Hrudné končatiny: silné a rovné.
Plecia: pri pohľade zboku dobre šikmo osadené, s výrazne vyvinutým svalstvom.
Ramená: silné, stredne dlhé. Paralelné so stredovou osou tela.
Predlaktie: dlhé a svalnaté.
Kĺb nadprstia: silno vyvinuté kosti, spredu širšie ako zboku.
Nadprstie: dlhé a silné.
Labky: okrúhle a ploché, s málo vyklenutými prstami. Voľná medziprstová blana sa rozprestiera cez celú dĺžku prstov a je husto porastená dlhou srsťou. Uprednostňujú sa čierne pazúriky, ale podľa sfarbenia sa pripúšťajú aj biele, pruhované a hnedé pazúriky. Nedosahujú celkom po zem. Centrálny vankúšik je tvrdý a hrubý, ostatné sú stredne hrubé.
Panvové končatiny: svalnaté, rovné.
Stehná: silné, dlhé, veľmi svalnaté.
Kolená: pohybujú sa paralelne s osou tela.
Predkolenie: dlhé, svalnaté, paralelné s osou tela. Spredu dozadu dobre šikmo postavené. Štruktúra väzív a šliach je veľmi silná.
Päty: silné.
Podpätia: dlhé, bez bez vlčích pazúrikov.
Zadné labky: vo všetkých ohľadoch také ako predné.
Pohyb: voľný, krátky krok. Klus rytmický a ľahký, energický cval.
Osrstenie
Srsť: celé telo je pokryté bohatou, odolnou srťou. Žiadna podsada. Existujú dva varianty: zvlnená dlhá srsť alebo kratšia skučeravená srsť. Pri prvom variante je srsť lesklá, mäkkej štruktúry. Druhý variant má srsť kratšiu, hustú, matnú, tvoriacu stočené pramene. Srsť je rovnomerne rozložená po celom tele, aj v podpazuší a slabinách. Na čele sa tvorí čuprina zvlnenej srsti pri dlhosrstom variante a pri kratšej srsti je čuprina kučeravá. Dlhosrstý variant má na ušiach dlhšiu srsť.
Sfarbenie: je jednofarebné alebo viacfarebné. Jednofarebné je biele, čierne alebo hnedé v rôznej intenzite farby, viacfarebné je kombináciou čiernej alebo hnedej s bielou. Biela srsť nie je znakom albinizmu, ak ňucháč, okružia a sliznice na pyskoch sú čierno pigmentované. Jedince s čiernou, bielou alebo čiernobielou srsťou majú modravú kožu. Keď je srsť veľmi dlhá, pri tomto plemene sa charakteristickým spôsobom čiastočne ostrihá zadná časť tela, papuľa a chvost. Na konci chvosta sa ponecháva strapec.
Veľkosť a hmotnosť: psy 50–57 cm, ideálna veľkosť: 54 cm.
Sučky 43–52 cm, ideálna veľkosť: 46 cm.
Hmotnosť: psy medzi 19 a 25 kg.
Sučky : 16 až 22 kg
Miery
PSI SUKY
Hlava:
dĺžka temena 12,6 11
šírka temena 11 9,5
dĺžka papule 9 7
Hrudník obvod: 61 56
šírka 15 13
hĺbka 21 18
Horná línia
dĺžka trupu 45 40
šírka trupu 11,5 10
Dĺžka
tela 51 45
chvosta 32 27
Výška kohútik 54 46
lakeť 29 25
kríže 52 46
Chyby: Každá odchýlka od vymenovaných bodov sa pokladá za chybu, ktorej hodnotenie je v priamom pomere k stupňu odchýlky.
Hlava: príliš dlhá, úzka, plochá, špicatá.
Ňucháč: celkom alebo čiastočne bez pigmentu.
Papuľa: lieviková alebo špicatá.
Čeľuste: prognathismus( predhryz alebo podhryz)
Oči: skelné, svetlé. Oči rôzneho tvaru a veľkosti, veľmi vypuklé alebo zapadnuté.
Uši: zle nasadené, príliš hrubé, príliš krátke, poskladané uši.
Chvost: kupírovaný, vrodený kýpťovitý chvost, anúria, ťažký chvost; počas práce ovisnutý alebo dohora vztýčený chvost.
Panvové končatiny: vlčie pazúriky.
Osrstenie: albinizmus, iné osrstenie ako predpisuje štandard.
Veľkosť: pod alebo nad mieru.
Hluchota: vrodená alebo získaná.
Zdroj: Mgr. Iveta Liptáková, https://www.kchps.sk/portugalsky-vodny-pes/